
| : | 1140-LU-A |
|---|---|
| : | Audio Transformers |
| : | Hammond Manufacturing |
| : | XFMR 10K / 600 |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Hammond Manufacturing |
| Series | 1140 |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Size / Dimension | 1.951" L x 1.690" W (49.56mm x 42.93mm) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Termination Style | Wire Leads |
| Transformer Type | Line (Audio Power Distribution) |
| Frequency Range | 20Hz ~ 20kHz |
| Voltage - Isolation | 500Vrms |
| Height - Seated (Max) | 1.653" (41.99mm) |
| Impedance - Primary (Ohms) | 10k |
| Impedance - Secondary (Ohms) | 600, 150/150 |
| DC Resistance (DCR) - Primary | 610Ohm |
| DC Resistance (DCR) - Secondary | 45Ohm |