
| : | 1206B103K251P |
|---|---|
| : | Ceramic Capacitors |
| : | NOVACAP |
| : | CAPACITOR |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | NOVACAP |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±10% |
| Features | Epoxy Mountable |
| Voltage - Rated | 250V |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC, Epoxy |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Applications | SMPS Filtering |
| Thickness (Max) | 0.064" (1.63mm) |
| Capacitance | 10000 pF |