
| : | 124F |
|---|---|
| : | Audio Transformers |
| : | Hammond Manufacturing |
| : | AUDIO XFMR CHAS |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Hammond Manufacturing |
| Series | 124 |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Termination Style | Wire Leads |
| Transformer Type | Tube Driver and Speaker Matching |
| Frequency Range | 150Hz ~ 15kHz |
| Voltage - Isolation | 500Vrms |
| Height - Seated (Max) | 2.370" (60.20mm) |
| DC Resistance (DCR) - Primary | 900Ohm |
| Power Level | 5W |