
| : | 265L234 |
|---|---|
| : | Power Transformers |
| : | Hammond Manufacturing |
| : | PWR XFMR 450VA |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Hammond Manufacturing |
| Series | 265 |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Size / Dimension | 114.30mm L x 124.97mm W |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Termination Style | Wire Leads |
| Primary Winding(s) | Dual |
| Secondary Winding(s) | Dual |
| Power - Max | 450VA |
| Voltage - Isolation | 2000Vrms |
| Current - Output (Max) | Parallel 3.84A, Series 1.92A |
| Voltage - Primary | 117V, 234V |
| Height - Seated (Max) | 95.25mm |
| Voltage - Secondary (Full Load) | Parallel 117V, Series 234V |
| Center Tap | Yes |