
| : | 593D336X9016B2TE3 |
|---|---|
| : | Tantalum Capacitors |
| : | Vishay / Sprague |
| : | 593D336X9016B2T |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Vishay / Sprague |
| Series | TANTAMOUNT™, 593D |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±10% |
| Features | General Purpose |
| Package / Case | 1411 (3528 Metric) |
| Size / Dimension | 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | Molded |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 700mOhm @ 100kHz |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 125°C |
| Manufacturer Size Code | B |
| Height - Seated (Max) | 0.083" (2.10mm) |
| Capacitance | 33 µF |
| Voltage - Rated | 16 V |