
| : | 74HCT4046AD,118 |
|---|---|
| : | Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers |
| : | Nexperia |
| : | IC PHASE LOCK L |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nexperia |
| Series | 74HCT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Output | Clock |
| Frequency - Max | 21MHz |
| Type | Phase Lock Loop (PLL) |
| Input | Clock |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Ratio - Input:Output | 2:3 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| PLL | Yes |
| Divider/Multiplier | No/No |
| Number of Circuits | 1 |
| DigiKey Programmable | Not Verified |