
| : | 74LV4052D,118 |
|---|---|
| : | Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers |
| : | Nexperia |
| : | IC SWITCH SP4T |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nexperia |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| On-State Resistance (Max) | 85Ohm |
| -3db Bandwidth | 200MHz |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 1V ~ 6V |
| Crosstalk | -60dB @ 1MHz |
| Switch Circuit | SP4T |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 4:1 |
| Channel-to-Channel Matching (ΔRon) | 2Ohm |
| Switch Time (Ton, Toff) (Max) | 46ns, 32ns |
| Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) | 3.5pF |
| Current - Leakage (IS(off)) (Max) | 2µA |
| Number of Circuits | 2 |