| : | 74LVC2G53DC,125 |
|---|---|
| : | Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers |
| : | Nexperia |
| : | IC SWITCH SPDT |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nexperia |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| On-State Resistance (Max) | 10Ohm |
| -3db Bandwidth | 300MHz |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 1.65V ~ 5.5V |
| Charge Injection | 7.5pC |
| Switch Circuit | SPDT |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Switch Time (Ton, Toff) (Max) | 3.8ns, 3.8ns |
| Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) | 6pF |
| Current - Leakage (IS(off)) (Max) | 5µA |
| Number of Circuits | 1 |