
| : | 834A |
|---|---|
| : | Audio Transformers |
| : | Hammond Manufacturing |
| : | AUDIO XFMR CHAS |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Hammond Manufacturing |
| Series | 800A |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Termination Style | Wire Leads |
| Turns Ratio - Primary:Secondary | 1:4 |
| Frequency Range | 50Hz ~ 15kHz |
| Height - Seated (Max) | 1.250" (31.75mm) |
| Frequency Response | ±0.5dB |
| Power Level | 15dB |