
| : | ATIR0511S |
|---|---|
| : | Photointerrupters - Slot Type - Transistor Output |
| : | Kingbright |
| : | 6.4X12.8MM PHOT |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Kingbright |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | PCB Mount |
| Sensing Method | Transmissive |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Output Configuration | NPN |
| Response Time | 4µs, 5µs |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 20 mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 35 V |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 50 mA |