
| : | BB131 |
|---|---|
| : | Variable Capacitance (Varicaps, Varactors) |
| : | NXP Semiconductors |
| : | VARIABLE CAPACI |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | NXP Semiconductors |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | SC-76, SOD-323 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Diode Type | Single |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TJ) |
| Capacitance @ Vr, F | 1.055pF @ 28V, 1MHz |
| Capacitance Ratio Condition | C0.5/C28 |
| Supplier Device Package | SOD-323 |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 30 V |
| Capacitance Ratio | 16 |