
| : | BGM210LA22JNF2 |
|---|---|
| : | RF Transceiver Modules and Modems |
| : | Silicon Labs |
| : | BGM210L WIRELES |
| : | - |
| : | Strip |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Silicon Labs |
| Series | Blue Gecko |
| Package | Strip |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 18-SMD Module |
| Sensitivity | -104.4dBm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Frequency | 2.4GHz |
| Memory Size | 1MB Flash, 96kB RAM |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 3.8V |
| Power - Output | 12.5dBm |
| Data Rate | 2Mbps |
| Protocol | Bluetooth v5.3 |
| Current - Receiving | 9.1mA ~ 9.9mA |
| Current - Transmitting | 70mA |
| Antenna Type | PCB Trace |
| Utilized IC / Part | EFR32BG21 |
| Modulation | GFSK |
| RF Family/Standard | Bluetooth |
| Serial Interfaces | GPIO, I2C, I2S, IrDA, JTAG, PWM, SPI, UART, USART |