| : | BYC15-600,127 |
|---|---|
| : | Single Diodes |
| : | WeEn Semiconductors Co., Ltd |
| : | DIODE GEN PURP |
| : | - |
| : | Tube |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | WeEn Semiconductors Co., Ltd |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 55 ns |
| Technology | Standard |
| Current - Average Rectified (Io) | 15A |
| Supplier Device Package | TO-220AC |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 500 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.9 V @ 15 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200 µA @ 600 V |