| : | BZM55-B3V3 |
|---|---|
| : | Single Zener Diodes |
| : | Good Ark Semiconductor |
| : | DIODE, ZENER, 0 |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Good Ark Semiconductor |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±2% |
| Package / Case | MicroMELF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | 175°C (TJ) |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.3 V |
| Impedance (Max) (Zzt) | 85 Ohms |
| Supplier Device Package | MicroMELF |
| Power - Max | 500 mW |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5 V @ 200 mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2 µA @ 1 V |