

| : | BZX84C3V0WHE3-TP |
|---|---|
| : | Single Zener Diodes |
| : | Micro Commercial Components (MCC) |
| : | 200MW, ZENER DI |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Micro Commercial Components (MCC) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±6.67% |
| Package / Case | SC-70, SOT-323 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3 V |
| Impedance (Max) (Zzt) | 95 Ohms |
| Supplier Device Package | SOT-323 |
| Grade | Automotive |
| Power - Max | 200 mW |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900 mV @ 10 mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 1 V |
| Qualification | AEC-Q101 |