
| : | C30645EH-1 |
|---|---|
| : | Photodiodes |
| : | Excelitas Technologies |
| : | SENSOR PHOTODIO |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Excelitas Technologies |
| Series | C30645 |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-18-2 Metal Can |
| Wavelength | 1550nm |
| Mounting Type | Through Hole |
| Diode Type | Avalanche |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Spectral Range | 1100nm ~ 1700nm |
| Responsivity @ nm | 9.3 A/W @ 1550nm |
| Active Area | 80µm Dia |
| Current - Dark (Typ) | 3nA |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 70 V |