
| : | CUR4000DJ-0001 |
|---|---|
| : | Current Sensors |
| : | TDK Micronas |
| : | MULTI-HALL-ARRA |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | TDK Micronas |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Output | SPI |
| Frequency | DC ~ 8kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Sensor Type | Hall Effect |
| Linearity | ±0.2% |
| For Measuring | AC/DC |
| Current - Sensing | 2000A |
| Supplier Device Package | 8-SOIC-1 |
| Number of Channels | 1 |