
| : | D75K2K0 |
|---|---|
| : | Adjustable Power Resistor |
| : | Ohmite |
| : | ADJ PWR RES 2K |
| : | - |
| : | Box |
| : | |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Ohmite |
| Series | Dividohm®210 |
| Package | Box |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±10% |
| Package / Case | Radial, 3 Lead, Tubular |
| Adjustment Type | Slide |
| Mounting Type | Brackets (not included) |
| Diameter | 0.562" OD, 0.313" ID (14.28mm x 7.95mm) |
| Length | 6.000" (152.40mm) |
| Resistance | 2 kOhms |
| Power (Watts) | 75 W |