
| : | DB15-04 |
|---|---|
| : | Bridge Rectifiers |
| : | Diotec Semiconductor |
| : | IC |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Diotec Semiconductor |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 5-Square, DB-35 |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Diode Type | Three Phase |
| Operating Temperature | -50°C ~ 150°C (TJ) |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | DB |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 400 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 15 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05 V @ 12.5 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 400 V |