
| : | DRC-0810-560K-UL |
|---|---|
| : | Fixed Inductors |
| : | Signal Transformer |
| : | RADIAL INDUCTOR |
| : | - |
| : | Bag |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Signal Transformer |
| Series | DRC-0810 |
| Package | Bag |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±10% |
| Package / Case | Radial, Vertical Cylinder |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Shielding | Unshielded |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| DC Resistance (DCR) | 150mOhm Max |
| Q @ Freq | 40 @ 2.52MHz |
| Frequency - Self Resonant | 6.4MHz |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance Frequency - Test | 1 kHz |
| Supplier Device Package | Radial, Vertical Cylinder |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Inductance | 56 µH |
| Current Rating (Amps) | 1.3 A |