
| : | DS1861B+ |
|---|---|
| : | Laser Drivers |
| : | Maxim Integrated / Analog Devices |
| : | IC LASER CTRLR |
| : | - |
| : | Tray |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 16-LBGA, CSPBGA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | Laser Diode Controller (Fiber Optic) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 95°C |
| Voltage - Supply | 2.85V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 16-CSBGA (4x4) |
| Number of Channels | 1 |
| Current - Supply | 5 mA |