
| : | E2A-M18KN16-WP-C2 2M |
|---|---|
| : | Proximity Sensors - Industrial |
| : | Omron Automation |
| : | SENSOR PROX IND |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Omron Automation |
| Series | E2A |
| Package | Bulk |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | Cylinder, Threaded - M18 |
| Output Type | NPN-NC, 3-Wire |
| Sensing Distance | 0.630" (16mm) |
| Shielding | Unshielded |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C |
| Termination Style | Cable Leads |
| Voltage - Supply | 10V ~ 32V |
| Material - Body | Nickel-Plated Brass |
| Sensor Type | Inductive |
| Ingress Protection | IP67, IP69K |
| Indicator | LED |
| Response Frequency | 400Hz |