| : |
E2E-X15D1-M1TGJ-T-1 0.3M |
| :
|
Proximity Sensors |
| :
|
Omron Automation |
| : |
SENSOR PROX |
| :
|
- |
| : |
Bulk |
| : |
|
|
|
|
Product parameters
PDF(1)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Omron Automation |
| Series | E2E |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | Cylinder, Threaded - M30 |
| Output Type | NO, 2-Wire |
| Sensing Distance | 0.591" (15mm) |
| Shielding | Shielded |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C |
| Termination Style | Cable with Connector |
| Voltage - Supply | 12V ~ 24V |
| Material - Body | Nickel-Plated Brass |
| Sensor Type | Inductive |
| Ingress Protection | IP67 |
| Indicator | LED |
| Response Frequency | 250Hz |