
| : | E2EC-C1R5D2 |
|---|---|
| : | Proximity Sensors - Industrial |
| : | Omron Automation |
| : | SENSOR PROX IND |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Omron Automation |
| Series | E2E |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | Cylinder |
| Output Type | NPN-NC, 2-Wire |
| Sensing Distance | 0.059" (1.5mm) |
| Shielding | Shielded |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C |
| Termination Style | Cable Leads |
| Voltage - Supply | 10V ~ 30V |
| Material - Body | Nickel-Plated Brass |
| Sensor Type | Inductive |
| Ingress Protection | IP67 |
| Indicator | LED |
| Response Frequency | 1.5kHz |