
| : | E2EM-X2C1-M1 |
|---|---|
| : | Proximity Sensors - Industrial |
| : | Omron Automation |
| : | SENSOR PROX IND |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Omron Automation |
| Series | E2E |
| Package | Bulk |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | Cylinder, Threaded - M8 |
| Output Type | NPN-NO, 3-Wire |
| Sensing Distance | 0.079" (2mm) |
| Shielding | Shielded |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Termination Style | Connector |
| Voltage - Supply | 10V ~ 40V |
| Material - Body | Stainless Steel |
| Sensor Type | Inductive |
| Ingress Protection | IP67 |
| Indicator | LED |
| Response Frequency | 1.5kHz |