
| : | ELVH-015G-HRRD-I-NAA5 |
|---|---|
| : | Pressure Sensors, Transducers |
| : | Amphenol All Sensors |
| : | SENSOR 14.94PSI |
| : | - |
| : | Tray |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Amphenol All Sensors |
| Series | ELV |
| Package | Tray |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | Temperature Compensated |
| Package / Case | 8-DIP (0.504", 12.80mm), Dual Ports, Same Side |
| Output Type | Analog Voltage |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Pressure | 15PSI (103.42kPa) |
| Pressure Type | Gauge |
| Accuracy | ±0.25% |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Termination Style | PC Pin |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Port Size | Male - 0.06" (1.6mm) Tube, Dual |
| Supplier Device Package | 8-DIP |
| Port Style | Barbed |
| Maximum Pressure | 30.02PSI (207kPa) |