
| : | ELVH-L01D-HRRJ-C-NSA5 |
|---|---|
| : | Pressure Sensors, Transducers |
| : | Amphenol All Sensors |
| : | SENSOR 0.2KPA 0 |
| : | - |
| : | Tray |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Amphenol All Sensors |
| Series | ELV |
| Package | Tray |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | Temperature Compensated |
| Package / Case | 8-SMD, J-Lead, Dual Ports, Same Side |
| Output Type | SPI |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Output | 14 b |
| Operating Pressure | 0.2kPa |
| Pressure Type | Differential |
| Accuracy | ±0.25% |
| Operating Temperature | 0°C ~ 50°C |
| Termination Style | J Lead |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Port Size | Male - 0.06" (1.6mm) Tube, Dual |
| Port Style | Barbed |
| Maximum Pressure | 9.72PSI (67kPa) |