
| : | ESS102 |
|---|---|
| : | Force Sensors, Load Cells |
| : | Tekscan |
| : | FORCE SENSOR 3. |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Tekscan |
| Series | FlexiForce™ |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Output | Voltage |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Sensor Type | Force Sensing Resistor |
| Actuator Type | Flat Membrane |
| Operating Force | 0.45kgf (1lbs) |
| Includes | Sensor, Resistor, Capacitors |
| Actuator Style/Size | Round, 7.62mm |