
| : | F20A070053600060 |
|---|---|
| : | Thermostats - Mechanical |
| : | Cantherm |
| : | THERMOSTAT 70DE |
| : | - |
| : | Tube |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Cantherm |
| Series | F20 |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±9°F (±5°C) |
| Package / Case | 2-SIP, Potted |
| Mounting Type | Through Hole |
| Circuit | SPST-NC |
| Termination Style | PC Pins |
| Switching Temperature | 158°F (70°C) |
| Reset Temperature | 104°F (40°C) |
| Current Rating - AC | 1.6A (250V) |
| Switching Cycles | 7K |