
| : | FC0402E50R0GST1 |
|---|---|
| : | Chip Resistor - Surface Mount |
| : | Vishay Dale / Thin Film |
| : | RES SMD 50 OHM |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Vishay Dale / Thin Film |
| Series | FC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Power (Watts) | 0.05W, 1/20W |
| Tolerance | ±2% |
| Features | RF, High Frequency |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C |
| Size / Dimension | 0.042" L x 0.022" W (1.07mm x 0.56mm) |
| Composition | Thin Film |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Height - Seated (Max) | 0.033" (0.84mm) |
| Resistance | 50 Ohms |