
| : | FLPVA50B250 |
|---|---|
| : | Float, Level Sensors - Industrial |
| : | Sensata Technologies – Cynergy3 |
| : | SINGLE FLOAT SW |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Sensata Technologies – Cynergy3 |
| Series | FLPV |
| Package | Bulk |
| Product Status | OBSOLETE |
| Output Type | Switch (Single Float) |
| Voltage Rating | 120VDC, 200VAC |
| Mounting Type | Male 1/4" (6.35mm) BSP |
| Type | Liquid |
| Operating Temperature | -20°C ~ 79°C |
| Output Configuration | SPST-NC |
| Minimum Liquid Specific Gravity | 0.8 |
| Switch Actuation Level | 1.969" ~ 9.843" (50mm ~ 250mm) |
| Material - Housing & Prism | 316 Stainless Steel |
| Current | 400 mA |