
| : | GBS4K |
|---|---|
| : | Bridge Rectifiers |
| : | Diotec Semiconductor |
| : | BRIDGE 1PH GBS |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Diotec Semiconductor |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 4-ESIP |
| Mounting Type | Through Hole |
| Diode Type | Single Phase |
| Operating Temperature | -50°C ~ 150°C (TJ) |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | 4-SIL |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 800 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.3 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05 V @ 2 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 800 V |