| : | GCX1202-23-0 |
|---|---|
| : | Variable Capacitance (Varicaps, Varactors) |
| : | Roving Networks (Microchip Technology) |
| : | SI TVAR NON HER |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Roving Networks (Microchip Technology) |
| Series | GCX1202 |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Diode Type | Single |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Capacitance @ Vr, F | 1.2pF @ 4V, 1MHz |
| Q @ Vr, F | 3200 @ 4V, 50MHz |
| Capacitance Ratio Condition | C0/C30 |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 30 V |
| Capacitance Ratio | 3.4 |