
| : | HHXF630ARA101MJC5G |
|---|---|
| : | Aluminum - Polymer Capacitors |
| : | United Chemi-Con |
| : | ALUMINUM CAPACI |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | United Chemi-Con |
| Series | HXF |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Radial, Can - SMD |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | Hybrid |
| Operating Temperature | -55°C ~ 135°C |
| Applications | Automotive |
| Ratings | AEC-Q200 |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 17mOhm |
| Lifetime @ Temp. | 4000 Hrs @ 135°C |
| Surface Mount Land Size | 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Capacitance | 100 µF |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Ripple Current @ Low Frequency | 460 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.6 A @ 100 kHz |