
| : | HS10 50R F |
|---|---|
| : | Chassis Mount Resistors |
| : | Ohmite |
| : | 10 WATTS AL HOU |
| : | - |
| : | Box |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Ohmite |
| Series | HS |
| Package | Box |
| Product Status | ACTIVE |
| Power (Watts) | 10W |
| Tolerance | ±1% |
| Lead Style | Solder Lugs |
| Features | Pulse Withstanding |
| Package / Case | Axial, Box |
| Temperature Coefficient | 100ppm/°C |
| Size / Dimension | 0.626" L x 0.650" W (15.90mm x 16.50mm) |
| Composition | Wirewound |
| Mounting Feature | Flanges |
| Coating, Housing Type | Aluminum |
| Height - Seated (Max) | 0.346" (8.80mm) |
| Resistance | 50 Ohms |