
| : | IFSC2020DEER820M01 |
|---|---|
| : | Fixed Inductors |
| : | Vishay / Dale |
| : | FIXED IND 82UH |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Vishay / Dale |
| Series | IFSC-2020DE-01 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | 2424 (6060 Metric) |
| Size / Dimension | 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Shielding | Shielded |
| Type | Wirewound |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| DC Resistance (DCR) | 460mOhm Max |
| Frequency - Self Resonant | 3.9MHz |
| Current - Saturation (Isat) | 900mA |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Supplier Device Package | 2424 |
| Height - Seated (Max) | 0.177" (4.50mm) |
| Inductance | 82 µH |
| Current Rating (Amps) | 800 mA |