
| : | L4CL1206LR002FNR-A |
|---|---|
| : | Chip Resistor - Surface Mount |
| : | Wickmann / Littelfuse |
| : | AEQ-Q200 RESIST |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Wickmann / Littelfuse |
| Series | L4CL |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Tolerance | ±1% |
| Features | Current Sense, High Voltage |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Temperature Coefficient | ±75ppm/°C |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Composition | Metal Foil |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 4 |
| Supplier Device Package | 1206 |
| Height - Seated (Max) | 0.031" (0.80mm) |
| Resistance | 2 mOhms |