| Mfr | TAIYO YUDEN |
| Series | LCXH |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | 2020 (5050 Metric) |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Shielding | Unshielded |
| Type | Wirewound |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| DC Resistance (DCR) | 576mOhm Max |
| Frequency - Self Resonant | 8MHz |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Current - Saturation (Isat) | 750mA |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Supplier Device Package | 2020 |
| Height - Seated (Max) | 0.122" (3.10mm) |
| Inductance | 68 µH |
| Current Rating (Amps) | 470 mA |