
| : | LD1-2R2-R |
|---|---|
| : | Fixed Inductors |
| : | PowerStor (Eaton) |
| : | FIXED IND 2.2UH |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | PowerStor (Eaton) |
| Series | LD |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Nonstandard |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Shielding | Unshielded |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| DC Resistance (DCR) | 47mOhm Max |
| Current - Saturation (Isat) | 2.76A |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Height - Seated (Max) | 0.126" (3.20mm) |
| Inductance | 2.2 µH |
| Current Rating (Amps) | 2.22 A |