
| : | LM2903AL1-SR |
|---|---|
| : | Comparators |
| : | 3PEAK |
| : | GENERAL PURPOSE |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | 3PEAK |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | Open-Collector, CMOS, TTL |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Elements | 2 |
| Type | Differential |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.5V ~ 36V |
| Supplier Device Package | 8-SOP |
| Current - Quiescent (Max) | 300µA |
| Voltage - Input Offset (Max) | 6mV @ 5V |
| Current - Input Bias (Max) | 0.001µA @ 5V |
| Current - Output (Typ) | 10mA |