| : | LTC2970CUFD#PBF |
|---|---|
| : | Power Supply Controllers, Monitors |
| : | Linear Technology (Analog Devices, Inc.) |
| : | IC PWR SUPPLY C |
| : | - |
| : | Tube |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Linear Technology (Analog Devices, Inc.) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.75V |
| Applications | Power Supply Controller/Monitor |
| Supplier Device Package | 24-QFN (4x5) |
| Current - Supply | 3.7 mA |
| DigiKey Programmable | Not Verified |