| : | MAL214298227E3 |
|---|---|
| : | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| : | Vishay BC Components |
| : | CAP ALUM 22UF 2 |
| : | - |
| : | Tape & Box (TB) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Vishay BC Components |
| Series | 142 RHS |
| Package | Tape & Box (TB) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Radial, Can |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Lifetime @ Temp. | 2500 Hrs @ 105°C |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Capacitance | 22 µF |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Ripple Current @ Low Frequency | 70 mA @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 105 mA @ 10 kHz |