
| : | MAX128BEAI+T |
|---|---|
| : | ADCs/DACs - Special Purpose |
| : | Maxim Integrated / Analog Devices |
| : | IC DAS/ADC 12BI |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | Data Acquisition System (DAS), ADC |
| Data Interface | I2C, Serial |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Sampling Rate (Per Second) | 8k |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Number of Channels | 8 |