
| : | MAX1507ETA+T |
|---|---|
| : | Battery Chargers |
| : | Maxim Integrated / Analog Devices |
| : | IC BATT CHG LI- |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 8-WDFN Exposed Pad |
| Number of Cells | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Battery Chemistry | Lithium Ion |
| Supplier Device Package | 8-TDFN (3x3) |
| Charge Current - Max | 800mA |
| Fault Protection | Over Voltage |
| Voltage - Supply (Max) | 6.5V |
| Battery Pack Voltage | 4.2V |
| Current - Charging | Constant - Programmable |