| : | MAX16972AGEEA/V+T |
|---|---|
| : | Power Management - Specialized |
| : | Maxim Integrated / Analog Devices |
| : | 3A AUTOMOTIVE H |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V, 4.75V ~ 5.5V |
| Applications | USB Dedicated Charging Port (DCP) |
| Current - Supply | 572µA |
| Supplier Device Package | 16-QSOP |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q100 |