
| : | MAX9032AUA+ |
|---|---|
| : | Comparators |
| : | Maxim Integrated / Analog Devices |
| : | IC COMPARATOR 2 |
| : | - |
| : | Tube |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Output Type | Push-Pull, Rail-to-Rail |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Elements | 2 |
| Type | General Purpose |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.5V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 8-uMAX/uSOP |
| Propagation Delay (Max) | 228ns |
| Current - Quiescent (Max) | 55µA |
| Voltage - Input Offset (Max) | 1mV @ 5V |
| Current - Input Bias (Max) | 0.008µA @ 5V |
| CMRR, PSRR (Typ) | 100dB CMRR, 100dB PSRR |
| Hysteresis | 4mV |