
| : | MC5401L |
|---|---|
| : | Gates and Inverters |
| : | Motorola |
| : | IC GATE NAND 4C |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Motorola |
| Series | MC5400L |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Logic Type | NAND Gate |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Inputs | 2 |
| Supplier Device Package | TO-116 |
| Input Logic Level - High | 2.4V |
| Input Logic Level - Low | 0.4V |
| Number of Circuits | 4 |