| : | MKP3V240RLG |
|---|---|
| : | DIACs, SIDACs |
| : | Sanyo Semiconductor/onsemi |
| : | THY SIDAC 1A 24 |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Sanyo Semiconductor/onsemi |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | DO-201AA, DO-27, Axial |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 100 mA |
| Voltage - Breakover | 220 ~ 250V |
| Current - Breakover | 200 µA |
| Supplier Device Package | Axial |
| Current - Peak Output | 1 A |