| : | MPQ2178GQHE-8-AEC1-P |
|---|---|
| : | Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| : | MPS (Monolithic Power Systems) |
| : | 6V, 2A, 2.4MHZ, |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | MPS (Monolithic Power Systems) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 8-VFDFN |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Number of Outputs | 1 |
| Function | Step-Down |
| Current - Output | 2A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.4MHz |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Topology | Buck |
| Supplier Device Package | 8-QFN (2x1.5) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |