
| : | MPQ4214GU-12-AEC1-P |
|---|---|
| : | DC DC Switching Controllers |
| : | MPS (Monolithic Power Systems) |
| : | 40V, SYNCHRONOU |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | MPS (Monolithic Power Systems) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 27-VFQFN Exposed Pad |
| Output Type | Transistor Driver |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 200kHz, 300kHz, 400kHz, 600kHz |
| Topology | Buck-Boost |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 5V ~ 40V |
| Supplier Device Package | 27-QFN (5x5) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Control Features | Current Limit, Dead Time Control, Dimming, Enable, Power Good, Slew Control, Soft Start |
| Serial Interfaces | I2C |
| Output Phases | 2 |
| Clock Sync | No |
| Grade | Automotive |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification | AEC-Q100 |